top of page

Blog

Mistrzostwa Polski MTB XC 2012


W miniony weekend w Kielcach odbyły się Mistrzostwa Polski w Kolarstwie Górskim. Medicycling.eu miało przyjemność zostać oficjalnym partnerem tej imprezy. Jadąc na miejsce byliśmy niesamowicie ciekawi rywalizacji pomiędzy Markiem Konwą a Markiem Galińskim oraz Mają Włoszczowską a Paulą Gorycką (zwłaszcza w kontekście zamieszania z kryteriami klasyfikacji olimpijskiej). Równie mocno interesowała nas klasyfikacja Juniorów i Juniorek. Wspólnie z zaprzyjaźnionym DynamoLab postanowiliśmy wręczyć nagrody najlepszym zawodnikom i zawodniczkom właśnie w tej kategorii wiekowej.


Ponieważ sami jesteśmy aktywnymi kolarzami, zaraz po przybyciu na start postanowiliśmy zapoznać się z trasą. Zawodnicy ścigali się w obrębie Parku Krajobrazowego, a konkretnie na górze "Pierścienica". Trasa była bardzo wymagająca, zwłaszcza dwa bardzo długie podjazdy wzdłuż stoku narciarskiego - w pełnym słońcu! Mimo, że rower to nasza pasja, cieszyliśmy się, że możemy stać z aparatem w cieniu i nie musimy pokonywać tej góry w takich warunkach :)


Zjazdy były równie ciekawe, naszpikowane elementami technicznymi: uskokami, schodami, licznymi serpentynami, z którymi kolejni kolarze radzili sobie z różnym szczęściem. Na naszych oczach pękła rama i dwie kierownice, w kilku przypadkach musiał interweniować lekarz i ratownicy. Na szczęście kończyło się bez większych ubytków na zdrowiu.


W piątek wystartowały sztafety, złoto wywalczyła ekipa z Rybnika (MTB SILESIA Rybnik 1). Sobota była dniem zmagań młodszych zawodników oraz tych starszych i najstarszych, czyli kategorie Masters. Jesteśmy pełni podziwu i szacunku, zwłaszcza dla Panów z kat. Masters IV (>60r.ż) - ogromne brawa za fantastyczną formę, wolę walki i przykład dla młodszych. Szczególne gratulacje dla zwycięzcy tej kategorii - Pana Zbigniewa Krzeszowca!


Niedziela była punktem kulminacyjnym imprezy - wszyscy w zniecierpliwieniu czekali na start głównych kategorii i wspomnianą przeze mnie na wstępie rywalizację. I tu niestety rozczarowanie - w ekipie CCC brak Mai Włoszczowskiej i Oli Dawidowicz..., czyli bezpośredniego starcia z Paulą Gorycką nie będzie - a szkoda bo kibice bardzo na to liczyli.


Zanim jednak wystartowała elita i U-23, pojechali juniorzy i juniorki, czyli kategoria, w której medicycling.eu wraz z DynamoLab ufundował nagrody. Po bardzo ciekawej rywalizacji mężczyzn, na metę pewnie wjechał jako pierwszy Piotr Konwa (widać nazwisko zobowiązuje) i to on zdobył tytuł Mistrza Polski Juniorów w MTB oraz pakiet bezpłatnych badań w Dynamo Lab. Na drugim miejscu uplasował się Seweryn Sylwester a brąz wywalczył Demkowski Beniamin. Wśród juniorek triumfowała Ola Podgórska, tytuł vicemistrzowski trafił w ręce Sabiny Zamroźniak a brązowy medal zawisł na szyi Eli Figury. Wszyscy Ci zawodnicy otrzymali dodatkowo upominki od medicycling.eu.


W końcu przyszedł czas na wyścig główny, pod nieobecność Mai Włoszczowskiej wszyscy skoncentrowali się na rywalizacji Pauli Goryckiej (4F e-vive) z Anią Szafraniec (CCC Polkowice). Tło do tej rywalizacji miała stanowić Kasia Solus-Miśkowicz (DEK Kielce), Magda Sadłecka (CCC Polkowice) i Monika Żur (4F e-vive) ... i w zasadzie tak to wyglądało...ale tylko do 3 okrążenia! Wtedy to Paula zaatakowała mocno na podjeździe zdobywając kilkumetrową przewagę, którą później już tylko powiększała. Ostatecznie ukończyła wyścig na pierwszym miejscu, zdobywają podwójny tytuł Mistrzyni Polski (w kat. U-23 i Open). Na przedostatnim okrążaniu zawalczyć o swoje postanowiła również Kasia Solus-Miśkowicz, która dogoniła i wyprzedziła Annę Szafraniec przekraczając linię mety na drugim miejscu. Zawodniczka CCC Polkowice dojechała na 3 miejscu ze sporą przewagą nad 4 w klasyfikacji koleżanką z drużyny Magdaleną Sadłecką.


Wśród mężczyzn, zgodnie z oczekiwaniami od startu aż do ostatniego okrążenia trwała zacięta walka pomiędzy Markiem Konwą (Milka Superior) a Markiem Galińskim (JBG2). Dopiero na finałowej rundzie Marek Konwa przeprowadził udany atak na zjeździe i zdobył kilkunastometrową przewagę, którą udało mu się dowieźć do mety. Zdobył tym samym (podobnie jak Paula Gorycka) podwójny tytuł Mistrza Polski. Brązowy medal zdobył Piotr Brzózka z JBG2 ze stratą blisko 3 minut do lidera.


Bardzo dobrze spisał się także Sebastian Swat - aktualny Mistrz Polski Medyków w kat. Student, zajmując 7 miejsce w U-23. Na jego rowerze wypatrzyliśmy miły akcent - pamiątkę z Medicycling MTB Cup :)


Podsumowując, zawody bardzo widowiskowe, świetnie zorganizowane (gratulacje dla Dyrektora - Pana Zbigniewa Piątka). Czystą przyjemnością było zobaczenie w akcji najlepszych "górali" w Polsce. Cieszymy się, że mogliśmy zostać partnerem wydarzenia tej rangi.


Powiązane posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Archiwum
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
bottom of page