top of page

Blog

Mistrzostwa Polski Medyków 2012


W sobotę 30 czerwca zadebiutowaliśmy z naszą pierwszą imprezą – Ogólnopolskim Piknikiem Rowerowym Medicycling MTB CUP. Wydarzenie to było połączeniem zawodów w kolarstwie górskim (z klasyfikacją Mistrzostw Polski Medyków), rajdu przygodowego dla dzieci oraz licznych akcji prozdrowotnych. Impreza zgromadziła ponad 150 uczestników a wraz z osobami towarzyszącymi oraz widzami miasteczko zawodów odwiedziło blisko 600 osób!


Pogoda dopisała, było nawet zbyt gorąco, bo 34 stopnie w cieniu. Tym, którzy przyjechali z rowerem nie przeszkodziło to jednak w zajęciu swojej pozycji na linii startu.


Pierwszy ruszył wyścig FUN – czyli propozycja dla kolarzy rekreacyjnych. W tej klasyfikacji wśród Pań nie miała sobie równych Bogusława Jeż (lek. z Łodzi, Medicycling Team) – pokonała 3 okrążenia (2,8 km każde) w łącznym czasie 28 minut. Wśród Panów rywalizację wygrał Bartosz Abramowicz minimalnie wyprzedzając Roberta Jarzębińskiego.


Kolejne na linii startu stanęły dzieci - te jednak nie ścigały się z czasem. Na ich trasie wyznaczyliśmy 4 punkty kontrolne, które musiały odwiedzić. W każdym z punktów czekały na nie różne zagadki, ćwiczenia, konkursy, łamigłówki, za których wykonanie otrzymywały nagrodę. Po zakończonym rajdzie dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach plastycznych prowadzonych przez pedagoga Małgorzatę Kosielską oraz ilustratorkę książek dla dzieci Agatę Krzyżanowską. Z niewielką pomocą najmłodsi wykonywali medale z płyt CD dla swoich rodziców oraz wyklejali i malowali rowery.


Równolegle do wyścigów studenci Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zrzeszeni w IFMSA-Poland oddział Łódź przeprowadzali akcje profilaktyczno-zdrowotne dotyczące chorób odkleszczowych, chorób populacyjnych oraz palenia papierosów. Fizjoterapeuci masowali strudzonych zawodników a sklep rowerowy Dynamo Łódź serwisował bezpłatnie rowery.


O godzinie 13.15 do rywalizacji w wyścigu głównym przystąpiły kobiety. Miały do przejechania dwa okrążenia o długości 4,5 km każde (dystans zmniejszono z 3 okrążeń ze względu na skrajnie wysoką temperaturę). Suma przewyższeń na jednym okrążeniu wynosiła 100m a trudne techniczne zjazdy i długie piaszczyste podjazdy dawały się Paniom we znaki. Już po pierwszym okrążeniu pozycja liderki wydawała się niezagrożona - pewnie i równo do mety zmierzała Kinga Rogozińska ze Zduńskiej Woli (Maxxbike Team). Zaraz za nią odliczyła się Edyta Swat z Przeźmierowa (zdobywając jednocześnie tytuł Mistrzyni Polski Medyków w kat. K3) a następnie Hanna Piasecka z Łodzi. Czwarta była studentka farmacji z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi - Anna Banaszek (Medicycling Team), która została również Mistrzynią Polski Medyków w kat. Studentka oraz Akademicką Mistrzynią Województwa Łódzkiego. Mistrzowską koszulkę w barwach narodowych założyła również Joanna Kosielska (Medicycling Team), która zdobyła złoto w kat. K2.


O 14.30 wystartowała grupa 65 mężczyzn, do pokonania mieli 5 okrążeń, czyli aż o 3 więcej niż kobiety. Ruszyli mocno, rywalizacja okazała się ostra już od samego startu. Liderem po pierwszej rundzie był Sebastian Swat (student wydziału lekarskiego z PUM-u), który pokonał okrążenie w rekordowym czasie 12 minut i 17 sek. Tak jak w przypadku wyścigu kobiet, tak i tutaj lider nie zmienił się do końca. Sebastian zajął pierwsze miejsce a przy okazji zdobył tytuł Mistrza Polski Medyków w kat. Student , zaraz za nim, po emocjonującej walce na finiszu, uplasował się Oskar Pluciński - student medycyny ze Lwowa. Trzeci wpadł na metę (dosłownie - bo biegł z rowerem na plecach - defekt na trasie) młodszy brat zwycięzcy - Sylwester. Na 4 miejscu dojechał Tomasz Gaweł z Lublińca zajmując tym samym pierwsze miejsce w klasyfikacji Medyków kat. M1. W kat. M2 zwyciężył Andrzej Kozłowski (Chojna) a w M3 Jacek Swat (tak, tak - mąż Pani Edyty i ojciec Sebastiana i Sylwestra).


Akademickim Mistrzem Województwa Łódzkiego został Jakub Jabłoński ze Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. Statuetkę Fair Play ufundowaną przez Panią Prezydent dr Iwonę Małgorzatę Wieczorek odebrał osobiście z jej rąk Tomasz Gaweł, który został zgłoszony do tej nagrody przez innego zawodnika za „wyjątkową kulturę osobistą i uprzejmość na trasie”.


Podsumowując wyścigi, rywalizację zdominowała rodzina Państwa Swat z Przeźmierowa. Ich przykład pokazuje najlepiej, że można wspólnie spędzać wolny czas wykorzystując go aktywnie i zdrowo a sukcesy z tego wynikające są dużo większe niż tytuł Mistrza, medale czy nagrody. Nas osobiście bardzo cieszy fakt, że mamy w kraju medyków, którzy ścigają się na najwyższym poziomie, zajmując miejsca w czołówce zawodowych kolarzy górskich.


Po ostatniej rywalizacji przyszedł czas na dekorację i losowania nagród. Pula upominków była imponująca, m.in. bony zakupowe od firmy Cubik, zegarek wielofunkcyjny Garmin od sklepu garmin.lodz.pl, pakiety bezpłatnych badań dla sportowców od Dynamo Lab i Bike Lab oraz cała masa rowerowych akcesoriów i gadżetów od nas samych, a także od sklepu Dynamo Łódź, firmy Sarman, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz Urzędu Marszałkowskiego. Nagrody wręczała Pani Prezydent Miasta Zgierza dr Iwona Małgorzata Wieczorek (patron honorowy imprezy), Kierownik Dynamo Lab dr n. med. Gianluca Padula oraz Prezes Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Medycznego w Łodzi Szymon Gałczyński. Zwycięzcy otrzymali vouchery na wczasy w Chorwacji od biura podróży Gandalf Travel, kursy windsurfingu od szkoły Fun Wind czy nielimitowane karnety do klubu sportowego I'm Fit.


Imprezę można zdecydowanie zaliczyć do udanych. Kolejna edycja za rok ale już teraz na nią zapraszamy!

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć, relacji TVP oraz filmu promocyjnego z zawodów!

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom i partnerom za zaufanie i wsparcie naszego przedsięwzięcia. Ogromne podziękowania należą się również wszystkim wolontariuszom, którzy w pocie czoła pracowali całą sobotę przy naszej imprezie. Dziękujemy Okręgowej Izbie Lekarskiej oraz Uniwersytetowi Medycznemu w Łodzi, którzy doceniają nasze początkowo szalone pomysły i wspomagają nas w ich realizacji. Dziękujemy w końcu Urzędowi Miasta Zgierz oraz MOSIR-owi za fantastyczną współpracę.


Jak pisałem już wcześniej na naszym profilu Fb – 70% powodzenia imprezy to atmosfera, a tą tworzą uczestnicy wydarzenia. Dlatego z całego serca dziękujemy wszystkim Wam, którzy zdecydowaliście się przyjechać w ten upał i bawić się razem z nami, tworząc niepowtarzalną, wspaniałą atmosferę! Dziękujemy i po cichu liczymy na Was w przyszłym roku :)


Mistrzowie Polski Medyków w Kolarstwie Górskim (XC) 2012:

Kat. Studentka: Anna Banaszek (Medicycling Team) Kat. K2: Joanna Kosielska (Medicycling Team) Kat. K3: Edyta Swat (Swat Team)

Kat. Student: Sebastian Swat (Swat Team) Kat. M1: Tomasz Gaweł Kat. M2: Andrzej Kozłowski (Medicycling Team) Kat. M3: Jacek Swat (Swat Team)


Powiązane posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Archiwum
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
bottom of page