top of page

Blog

Mistrzostwa Polski Lekarzy MTB 1998-2010


W 1995 firma farmaceutyczna Bayer zorganizowała pierwsze w Polsce zawody MTB dla lekarzy, jako Puchar Firmy Bayer. Tak zawiązała się grupa lekarzy ścigających się na rowerach górskich.

Ponieważ firma Bayer zrezygnowała z dalszej organizacji imprezy w 1998 roku, lekarze Maciek Pająkowski z Żywca i Marek Paściak z Bytomia wzięli sprawy w swoje ręce. Zorganizowali Mistrzostwa Polski Lekarzy MTB, rozgrywane corocznie w pierwszą sobotę września w Beskidzie Śląskim. Impreza jest adresowana do lekarzy, dentystów i farmaceutów. W pierwszych zawodach wzięło udział 47 lekarzy, w kolejnych latach impreza rozrosła się i obecnie liczba uczestników kolejnych edycji sięga setki zawodniczek i zawodników.

Sukcesy „Lekolarze” odnosili nie tylko w kraju. Pierwsze medale Mistrzostw Świata lekarzy zdobyli w 1998 roku Piotrek Szulc, a potem w 1999 Tomek Szopiński, który powtórzył wyczyn w 2000 roku wraz z Markiem Paściakiem. Ostatnio medale zdobywali Janusz Lewandowski (który w MTB zdobył najwięcej medali w 5 imprezach) Michał Małysza i Marek Paściak. Mistrzostwa MTB stały się zaczynem na którym „Lekolarze” budowali formę na zawody ogólnopolskie. W 2000 roku Marek Paściak zdobył Puchar Tatr w edycji tzw. Euroligii, w 2003 mistrzostwo Polski w maratonie MTB, w 2008 Mistrzostwo Europy Środkowej.

W 2008 roku Tomasz Kaczmarek wygrał serię maratonów MTB. Tomek swoją przygodę z rowerem zaczął od startu w Mistrzostwach Lekarzy w 1998 roku. „Lekolarze” nie ograniczają się tylko do jazdy na rowerach górskich. Krzysiek Matras z Lublina wraz z kolegami prowadzi cykliczne imprezy Mistrzostwa Polski lekarzy w kolarstwie szosowym, odbywające się od 2003 roku. Nieodżałowany dr Bob czyli Robert Nanowski przeprowadził 5 edycji zawodów dla lekarzy w cyklokrosie. Zawody w maratonach MTB, organizowane początkowo przez Marka Paściaka, obecnie prowadzi Tomek Kaczmarek, który jest organizatorem kultowego maratonu w Wieleniu.

Kolarstwo szosowe i MTB jest również corocznie rozgrywane w igrzyskach lekarskich w Zakopanem, imprezie rozgrywanej od 2003 roku w drugim tygodniu września. „Lekolarzom” przyszło walczyć w tych zawodach w słońcu, deszczu i śniegu, bo taka bywa we wrześniu pogoda pod Tatrami.


Powiązane posty
Sprawdź ponownie wkrótce
Po opublikowaniu postów zobaczysz je tutaj.
Archiwum
Follow Me
  • Grey Facebook Icon
bottom of page